Kaliteyi Denetle, Kazancını Yükselt

Yüksek Kalite; Yüksek Puan ve Yüksek Kazanç Demektir

Otelinizde Gizli Denetim ve Raporlama

Bilindiği üzere turizm dünya genelinde her yıl yükselen bir trende ulaşmaktadır.
Firmaların ve ülkelerin turizm gelirleri genel bütçelerinde önemli bir yere sahiptir. Oysa dünyanın en güzel iklimine, plajlarına, koylarına ve yemek kültürüne sahip olan Türkiye, turizm gelirlerinden hakettiği geliri alamamaktadır.

Bu düşündürücü tablonun dışında kalan konaklama tesisleri elbette mevcuttur. Kaliteyi önceliğine alan az sayıdaki otel, benzer otellere kıyasla birkaç katı daha fazla gelir elde etmekte ve büyümesini sürekli kılmaktadır.

Ucuza kaçan ve hatalarını görmezden gelen hatta popüler oteller ise doluluk oranlarının yüksekliğine rağmen ya küçük bir kazançla ya da başabaş bir bütçe ile sezonu kapatmaktadır.

HATALARI HALININ ALTINA SÜPÜRMEK

Kazancının azlığından yakınan otel sahipleri, kazançlarını artırmak için yapılan hataları görmezden gelmeye devam ederek hatta nerede hata yapıldığının bile farkında omayarak çeşitli yollara başvurmakta, tavsiye edilmeyen bu yollar ise kısa vadede belki ek kazança getirmekle birlikte uzun vadede konaklayıcının azalması ile daha riskli bir durumla karşı karşı kalmaktadır.

Bilindiği üzere ozellikle tatil yörelerinde faaliyet gösteren oteller çoğunlukla yabancı turist ağırlamaları nedeniyle bir kez gelen turistin bir kez daha glemesinin düşük ihtimal olduğu düşüncesiyle hizmet kalitesinin üzerinde durmamakta ve mümkün olan en yüksek kazançla sezonu kapatmaya çalışmaktadır.

Oysa her gelen misafir, bir sonraki sezon için Potansiyel Müşteridir. Bu çok önemli detay gözden kaçırılmaktadır.

İletişim çağı ile birlikte otellerde konaklayanlar artık bilinen yorum sitelerinde otel ve hizmet konusunda yorumlarda bulunmaktadır.

Birçok otel ve turizm firması yönetimi bu yorumlardan bile haberdar olmadığı gibi, haberi olanların büyük kısmı da önemsememektedir.

İşte bir turizm firması veya otel için can alıcı nokta budur!

PUANLAMANIN ÖNEMİ

Örneğin 10 üzerinden 9 civarında puan alan bir otel ile aynı yıldıza sahip 3-4 puan alan bir otelin fiyatları karşılaştırığında dramatik fark ortaya çıkmaktadır. Düşük puan alan aynı kıyı şeridindeki denize sıfır 5 yıldızlı bir otel ile diğeri arasında 5-10 kat gibi fiyat farklılığı bulunmaktadır.

Yine tur firmalarında aynı sıkıntı yaşanmaktadır. Hatta yabancı bir dilde yapılan ağır bir eleştirinin altına ilgili firmanın “İyi bir yorum” olduğunu düşünerek teşekkür ettiği bile örnekler arasındadır.

BAZI ÖNEMLİ HATALAR

Görmezden gelinen hataları başlıklar halinde kısaca sıralanmak gerekirse;

1- Kalifiye olmayan eleman çalıştırılması,
2- Çalışanların kapasitelerinin üzerinde işyükü,
3- Uzun çalışma saatleri,
4- Servis kalitesizliği,
5- Yiyecek ve İçicek kalitesizliği,
6- Odaların bakım ve temizliğinin yetersizliği,
7- Tesislerin genel olarak bakımsızlığı ve hijyen olmaması,
8- Çalışanların misafirlere kaba davranmaları,
9- İlan edilen programlarda aksamalar,
10- Güvenlik zaafiyeti,
11- Hizmet ve Servisin tanıtım ve reklamlarda ifade edildiği gibi olmaması,
12- Otel bilgilerinin aldatıcı olması vs.

ÇÖZÜM

Kazancı artırmanın birinci yolu; müşterilerinin yorumlarını iyileştirmek ve yüksek puan almaktır, Çünkü artık turistler konaklayacakları otellerin fiyatlarını bütçelerine göre seçmelerinin ardından puanlamalarına ve yorumlarına bakmakta ve ona göre seçim yapmaktadır.

İşte bu nedenle yukarıda sıralanan Önemli Hatalar başlıkları ve benzerleri ile ilgili çalışma yapılması kaçınılmazdır.

Yapılan hataların tesbit edilip bir rapor halinde masaya latırılması ve çözüm bulunması, ilk sezondan itibaren müşteri memnuniyetinin artırılması ile yüksek puan ve tavsiye edici yorumlarla sonraki sezonlara daha avantajlı başlanmış olunacaktır.

MATEMATİKSEL GERÇEK

Aslında buraya kadar anlatılanlar sadece hayal veya gereksiz bir tavsiye değildir. Dört işlem matematik bilgisi ile eğitimsiz bir insan bile farkı rahatlıkla anlayabilir.

Örneğin; aynı standartlara sahip bir otelin iyi yorum ve yüksek puanlar ışığında oda fiyatlarını yatak başına gecelik sadece 2 dolar artırması sonucu yıllık olarak getirisini her işletmeci kendi otel oda ve yatak sayısına göre kolayca hesaplayabilir.

Ekonominin temel kuralı; talebin artması demek fiyatların yükselmesi demektir. Milyonlarca turist başka otellerin yerine sizin otelenizi tercih etmesi durmunda fiyatlarınızın makul bir ölçüde yükseltmek gayet normaldir.

Yukarıda verdiğimiz örnekte olduğu gibi aynı standartlarda 2 otelin sadece servis ve oda kalitesi ile gecelik kişi başı fiyat farkının neden 10 kadar kadar olduğunu şimdi daha iyi anlaşılmaktadır.

NE GİBİ KATKI SUNUYORUZ

Bizler, otelinizin her bakımdan kalitesinin yükseltilmesi, gelir-gider dengesinin incelenmesi, müşteri memnuniyeti, tanıtım ve reklam konularında hizmet vererek, puan ve yorumlarınızın iyileştirilmesi, her müşterinin sonraki sezonlarda potansiyel müşteri durumuna getirilmesi için de incelemeler sonunda rapor sunuyoruz. Talep edilirse, sorunların çözümü için de ayrıca hizmet vermeye hazırız.

NASIL YAPIYORUZ?

Öncelikle karşılıklı sözleşme sonrası otelinize bir müşteri olarak rezervasyon yapıyoruz ve otelin büyüklüğüne göre 3 gün civarında otelinizde konaklıyoruz.

Bu süre zarfında tüm hizmetlerinizi personele fark ettirmeden inceliyoruz, gözlem yapıyoruz, greektiğinde gizli görüntü alıp hazırlamış olduğumuz formlarla işliyoruz. Sonrasında yönetime detaylı bir rapor sunuyoruz. Sunulan raporda, sıkıntıların yaşandığı birimler, şekli, günü, saati, ilgili personel, genel durum, odalar, servis kalitesi, personelin durumu, hijyen, otel yorumları, yorum raporları gibi konuları ele alıyoruz.

EK HİZMET

Tesis yönetimi tarafından talep edilmesi halinde tespit edilen sorunların çözümü için ek çalışma yapıyoruz.

Alanımız dışındaki konularla ilgili olarak da yönlendirme ve tavsiyelerde bulunuyoruz.

Özetle; kalitenizin artırılması, gelirinizin artırılması demektir. Yüksek kalite ve etkili tanıtımlarla rakiplerinizden daha fazla gelir elde etmek sadece sizin kararınıza bağlıdır.

MoreMor LLC

İletişim: [email protected]